Koliko bi bebe i djeca trebala spavati obzirom na dob?

Prema nekim istraživanjima čak 40% djetinjstva djeca provedu spavajući. 

Roditelji se često pitaju koliko djeca zapravo trebaju spavati. Ne mogu dovoljno naglasiti činjenicu kako je svako dijete jedinstveno, drugačije i posebno te ne trebaju svi istu količinu sna.

Međutim, ipak postoje određene smjernice koliko bi djeca trebala spavati s obzirom na dob.  Iznimke, kao i u svemu u životu, uvijek postoje. 

NAPOMENA: Sve ove brojke koje niže navodim nemoj uzeti doslovno u obzir i zabrinuti se tipa ako tvoje dijete odstupa za pola sata od navedenog. Važno je holistički gledati na dijete – kakve su potrebe za snom i navike spavanja koje ima.

Koliko sna djeca uopće trebaju?

U prvim godinama života bebi je potrebno najviše sna. Razlog tome je evolucijski jer spavanje igra veoma važnu ulogu u razvoju dječjeg mozga. 
U trenutku rođenja mozak je na samo 25% težine mozga odraslog čovjeka, do druge godine doseže 70%, a sa šest godina 90%. San u tom razvoju mozga igra važnu ulogu. 

Ako si ikada pitala Google-a koliko bebe i djeca trebaju spavati, sigurno nisi naišla na dva članka koji se podudaraju brojčano i tekstualno. Google u ovom slučaju nije kriv zato što svaki autor iz područja spavanja beba i djece navodi svoje.

National sleep foundation (NSF) je izdala tablicu s preporučenim smjernicama koliko bi djeca trebala spavati s obzirom na dob:

Navedene brojke mogu služiti kao dobar orijentir kako bi saznala dobiva li tvoje dijete dovoljno sna s obzirom na svoju dob. 

Neka djeca će se uklopiti u preporučene brojke, dok će neki biti izvan navedenih okvira. Sve je u redu i prihvatljivo dok god je ponašanje djeteta preko dana u ravnoteži.

Ukoliko dijete preko dana normalno funkcionira, nije razdražljivo, lako utone u san, ne budi se plačući nakon spavanja, onda najvjerojatnije dobiva dovoljnu količinu sna. S druge strane, ako je previše razdražljivo po danu, odbija zaspati, a kada i zaspi jako kratko spava ili se jako često budi, gotovo svaki put se budi plačući, ima česte tantrume, a posebice predvečer ili navečer (ako se radi o toddleru), nervozno je i plačljivo većinu dana, spava otvorenih usta, jako nemirno spava, tada je moguće da ne dobiva potrebnu količinu sna. 

U tekstu koji slijedi sam iskombinirala ove brojke iz tablice iznad sa stajalištima različitih autora iz područja spavanja djece te ih povezala sa svojom praksom i iskustvom u radu s roditeljima te navela koliko okvirno djeca spavaju obzirom na dob.

Bebe dobi 0 – 3 mjeseca
Novorođenče treba najviše sna, a postupno se s dobi smanjuje količina potrebnog sna. 

U prvom mjesecu bebe spavaju od oko 14 do oko 18 sati tijekom 24 sata. Može biti prikladno i da je ta brojka manja od 14h, a veća od 18h, pod uvjetom da je dijete potpuno zdravo i da ga ništa ne muči. Do trećeg mjeseca bebe spavaju obično nešto manje sveukupno – od oko 14 do oko 16 sati. Noću spavaju oko 10-11 sati, a danju imaju 3-4 dnevna spavanja koja sveukupno traju oko 4-5 sati. 

Bebe koje imaju neke biološke prepreke optimalnom spavanju (npr. restriktivni frenulum, grčeve/kolike) u prvim mjesecima spavaju u prosjeku manje u odnosu na bebe koje ih nemaju. To ne znači da su njihove potrebe za snom manje, nego imaju biološku prepreku koja ih ometa da bi dobivali dovoljno sna, a koju je važno adresirati. 

Bebama je u prvim mjesecima ritam spavanja potpuno nepredvidiv, što je sasvim normalno i očekivano. Ciklusi budnosti i spavanja su kod novorođenčadi povezani s osjećajem gladi, neugodom (mokra pelena, grčevi i sl.) ili s potrebom za pažnjom.

Spavanje bez buđenja u ovoj dobi može trajati od 20 minuta do nekoliko sati u komadu (5-7 sati).

Sjeti se da ništa ne činiš krivo, prvi mjeseci su jednostavno izazovni i tebi i bebi.

Beba dobi 3 – 6 mjeseci
Između trećeg i petog mjeseca se javlja prva progresija spavanja, kada bebe počinju imati obrazac spavanja poput odraslih s češćim izmjenama REM i nonREM faze sna.

Ta promjena rezultira kaotičnim spavanjem u tom periodu, a kod mnogih beba se događa pogoršanje u smislu čestih noćnih buđenja noću i odbijanja spavanja danju. 

Nakon petog mjeseca, kada se prođe period progresije spavanja, bebe spavaju sveukupno od oko 14 do oko 16 sati. Noću spavaju od oko 10 do oko 12 sati, a danju sveukupno 3-4 sata, raspoređeno kroz 3-4 dnevna spavanja.

Ima beba koje u ovoj dobi spavaju manje ili više od ovog prosjeka kojega sam navela. To je ok pod uvjetom da nemaju nikakvu biološku prepreku optimalnom snu (npr. restriktivni frenulum, nizak feritin i sl.), dobro su raspoložene između spavanja i lijepo napreduju.

Bebe dobi 6 – 9 mjeseci
U ovom periodu se javlja druga progresija spavanja (najčešće oko osmog mjeseca), ali utješno je što je ona manje zahtjevna nego prva. 

Bebe u ovoj dobi spavaju obično oko 11-12 sati noću te oko 3 sata danju. Sveukupno spavaju od oko 14 do oko 15 sati. 

Ima beba koje u ovoj dobi spavaju manje ili više od ovog prosjeka kojega sam navela. To je ok pod uvjetom da nemaju nikakvu biološku prepreku optimalnom snu (npr. restriktivni frenulum, nizak feritin i sl.), dobro su raspoložene između spavanja i lijepo napreduju.

Neke bebe imaju i dalje 3 dnevna spavanja (neka kraća, neka duža, a kod beba visoke razine energije mogu sva dnevna spavanja biti kraća), a neke imaju 2 duža spavanja.

Bebe dobi 9 – 12 mjeseci
Količina spavanja i dalje ostaje slična kao u prethodnim mjesecima. Noću bebe ove dobi spavaju oko 11-12 sati, danju oko 3 sata, a sveukupno od oko 12 do oko 15 sati. 

Ima beba koje u ovoj dobi spavaju manje ili više od ovog prosjeka kojega sam navela. To je ok pod uvjetom da nemaju nikakvu biološku prepreku optimalnom snu (npr. restriktivni frenulum, nizak feritin i sl.), dobro su raspoložene između spavanja i lijepo napreduju.

Većina beba ovog uzrasta ima 2 dnevna spavanja. Rijetko se događa da bebe spontano kreću spavati samo jednim dnevnim snom. Puno njih kreće u jaslice s 12 mjeseci, gdje uglavnom sva djeca spavaju samo jednom u sredini dana, iako još razvojno nisu spremni na to. Idealno bi bilo kada bi vrtićki programi to uzeli u obzir.

Dijete dobi 12 – 18 mjeseci
Kako dijete raste, postupno treba sve manje sna.

Većina beba u ovoj dobi spaja dva dnevna spavanja u jedno duže sredinom dana u trajanju od oko sat i pol do 3 sata. Period prelaska s dva na jedno spavanje zna potrajati i po nekoliko tjedana. 

Noćno spavanje varira trajanjem od oko 10 do oko 12 sati. Sveukupno u ovoj dobi djeca spavaju oko 12-15 sati. 

Ima djece koja u ovoj dobi spavaju manje ili više od ovog prosjeka kojega sam navela. To je ok pod uvjetom da nemaju nikakvu biološku prepreku optimalnom snu (npr. restriktivni frenulum, nizak feritin i sl.), dobro su raspoložene između spavanja i lijepo napreduju.

Oko godine i pol se javlja treća progresija spavanja, kada je također uobičajeno češće buđenje kod djeteta koje je do nedavno možda spavalo cijelu noć bez buđenja.

Dijete dobi 1,5 – 3 godine
Većina toddlera noću spava oko 10-11 sati, a danju od oko sat i pol do 3 sata. Sveukupno u ovoj dobi bi trebali spavati od oko 11 do oko 14 sati.

Ima djece koja u ovoj dobi spavaju manje ili više od ovog prosjeka kojega sam navela. To je ok pod uvjetom da nemaju nikakvu biološku prepreku optimalnom snu (npr. restriktivni frenulum, nizak feritin i sl.), dobro su raspoloženi između spavanja i lijepo napreduju.

Neka djeca prestanu spavati danju prije treće godine. Oni su u manjini, ali ih ima. Iz moje prakse, češće roditelji krivo procijene da im dijete više ne treba dnevno spavanje iako ga još treba, nego obratno.

Dijete dobi 3 – 5 godina
Potrebe za snom se sada svode na oko 11 – 13 sati sveukupno. 

Ima djece koja u ovoj dobi spavaju manje ili više od ovog prosjeka kojega sam navela. To je ok pod uvjetom da nemaju nikakvu biološku prepreku optimalnom snu (npr. restriktivni frenulum, nizak feritin i sl.), dobro su raspoloženi između spavanja i lijepo napreduju.

Neka djeca zadrže i dalje jedno dnevno spavanje, koje obično ne traje dulje od sat i pol. 

Djeca starija od 5 godina
Mnoga djeca ne spavaju više danju u ovoj dobi, ali ima djece koja i nakon navršene 5 godine i dalje trebaju dnevno spavanje. Moj sin je spavao danju sve do polaska u školu. I nakon toga potrebno mu je otprilike 11 sati sna. On spada u dijete koje ima potrebe za većom količinom sna. 
Potrebe za snom su u ovoj dobi od oko 10 – 12 sati sveukupno. Može biti prikladno i manje/više, ovisno o temperamentu djeteta. 

Zaključno
Često bebama i djeci treba više sna nego što ga dobivaju. Još jednom naglašavam da se djeca ne trebaju ravnati po tablicama i da iznimke uvijek postoje.

Djeca imaju različite potrebe za snom, a to ovisi o temperamentu i različitim drugim faktorima. 

Ne treba svima ista količina sna. 

Ovo što sam navela su samo smjernice koje bi trebalo uzeti u obzir, ali nije NUŽNO da svaka beba od primjerice u dobi od 6 mjeseci spava 15 sati. 

Ono što je činjenica koja bi trebala vrijediti za većinu je da djeca do druge godine života trebaju minimalno 10 sati noćnog sna, kako bi san bio regenerativan za njihova mala tijela. Do druge godine života više vremena dijete provede spavajući nego u budnom stanju. 
Ti najbolje poznaješ svoje dijete i jednostavno ćeš osjetiti ako nešto nije onako kako bi trebalo biti. 

Napisala: Marina Ecimović, mag. psych.

PRETHODNE OBJAVE

BESPLATNO SE PRIJAVI NA NEWSLETTER

POVEŽI SE SA MNOM NA DRUŠTVENIM MREŽAMA